čtvrtek 10. března 2016

Výška nártu

1.

Změřte obvod nártu tak, že jeden konec metru přiložíte do středu paty (zhruba tam, kde by byl podpatek), veďte měřidlo přes nejvyšší část nártu zpět ke středu druhé strany paty.


Porovnejte tento změřený obvod s délkou chodidla (jak ji změřit najdete zde):

při normální výšce nártu budou obě čísla zhruba stejná 
při vysokém nártu bude obvod nártu větší než délka chodidla
při nízkém nártu naopak nižší
2.

Tentokrát změřte výšku nártu trošku jinak - měřidlo veďte kolmo od země přes nejvyšší část nártu zpět na zem na druhé straně chodidla. Odečtené číslo vydělte dvěma, získáte tak výšku nártu. 

Hodnocení výšky nártu je potom následující:

nízký:  výška nártu <1/3 délky chodidla
střední/normální:   výška nártu je mezi 1/3 a 1/2 délky nohy
vysoký:  výška nártu >1/2 délky chodidla

V tabulce: 
Zdroj: paradoxně u přesného opaku barefoot, u lyžáků, konkrétně dotaz tady, způsob měření jsem uzpůsobila.

Pozn.: uvedené hodnoty jsou orientační, založeny jen na mých výpočtech a odhadech, jsou předmětem ověřování a mohou být v budoucnu upraveny.
Žádný výpočet nenahradí dobré oko a selský rozum - výsledek může být zkreslený, pokud je vysoký nárt velmi štíhlý nebo nízký nárt hodně široký.Obrázek za tisíc slov aneb Zkuste to i odhadem:

takto vypadá nárt vysoký (za sdílení fotografií děkuji paní Markétě Šestákové)Nohu s vysokým nártem do většiny bot špatně nebo vůbec neprozujete, ačkoliv na šířku jsou dobře. Prostě do nich nožku vůbec nenacpete. Boty vhodné na vyšší nárt si můžete vyfiltrovat tady.1 komentář:

  1. Děkuju za tyhle stránky, máme holčičku s vadou nožiček Pes Equinovarus a dobré botky jsou pro nás moooc důležité, našla jsem zde spoustu užitečných informací a zajímavých tipů.

    OdpovědětVymazat