pátek 17. listopadu 2017

Barefoot versus klasická bota

aneb Najdi pět rozdílů.


Zimní obutí mého muže letos a vloni: TadeEvo Winter vel. 42 (VD 28 cm) vs. "boty z Humanicu" (zn. Lloyd) vel. 42 (VD 27 cm, měřeno k místu, kde je v botě palec, bota má celkovou délku až do špice větší, ale nevyužitelnou). Noha necelých 27 cm.

1. tvar špice

Barefoot bota respektuje a kopíruje přirozený tvar nohy: na palcové straně je rovná, vrchol boty je nad palcem. Nebarefoot bota je špičatá, prsty v ní nemají dostatek místa a deformují se (palec do haluxu, ostatní prsty přes sebe).


2. podrážka


podrážka bf boty je všude stejně vysoká, bez podpatku, bez podpory klenby.
Boty z loňska mají podpatek, jsou výrazně vyvýšené pod prsty (vyvýšení u barefoot boty se při zatížení vyrovná).


3. váha

váha boty z běžné obuvi:


Váha barefoot boty:
4. ohebnost

podrážka barefoot bot není příliš vysoká (max. 5 mm, někdy o pár mm více u zimní obuvi), aby noha mohla vnímat terén a a reagovat na něj.

Druhá bota má velmi tuhou a vysokou podrážku, příčně se pouze lomí pod prsty, podélná ohybnost je nulová:Barefoot podrážka je flexibilní, ohebná ve všech směrech, i pod patou, dá se tzv. vyždímat:

5. svršek - u barefoot boty je celkově měkký, zejména kotník nesmí barefoot bota omezovat, některé boty mají opatek, ale i ten je měkký:Kam dál?

Ostatní základní studium

Pomůcka při výběru vhodných barefoot a kompromisních bot pro děti, založená na zohlednění čtyř atributů nohy: délka, šířka, nárt, kotník/pata.

Žádné komentáře:

Okomentovat